Навчально-виробнича бригада

Історія навчально-виробничої бригади
Емблема учнівської виробничої бригади
Учнівська виробнича бригада Комишуватської середньої школи була створена у 1958 році з ініціативи двічі Героя Соціалістичної Праці О.В.Гіталова, наставником якої він був у продовж всього свого життя.
Майже 30 років бригадою керувала директор школи заслужений вчитель України, доктор педагогічних наук Калініченко Н.А.
Учнівська виробнича бригада «Юні гіталовці» мала чітку структуру: складалась із загонів, загони ділилися на ланки. Вона мала раду, як керівний орган. Бригадою керував бригадир  учнівської виробничої бригади, якого обирали на загальних звітно-виробних зборах. Ланками керували ланкові. Бригада мала обліковця, який в кінці робочого дня отримував від ланкових інформацію про об’єм виконаних робіт. Роботу обліковця контролювали бригадир учнівської виробничої бригади і керівник бригади. Кожен член бригади мав трудову книжку, куди записували обсяг виконаної роботи, відомості про нарахування заробітної плати.
Зустріч членів виробничої бригади із Героєм Соціалістичної Праці
Кравченко Л.М.
Кожного року у жовтні учнівська виробнича бригада підводила підсумки роботи за рік та приймала соціалістичні зобов’язання на наступний рік. Вона мала й свої атрибути : пісню «Марш юних гіталовців», форму та емблему.
Виробнича бригада працювала у тісній співпраці з базовим господарством – колгоспом ім.. ХХ з’їзду КПРС. В масиві земель цього господарства було виділено поле. В різні роки його площа змінювалась.
Для роботи на землі учнівська виробнича бригада мала свою техніку: трактори ЮМЗ, Т-40, комбайн «Нива», два причепи та ґрунтообробний інвентар, автомобіль ГАЗ-53. Вся техніка зберігалась в гаражі та на майданчику для зберігання техніки.
Доочистка кукурудзи на току колгоспу ім.ХХ з"їзду КПРС
Учні 9 та 10 класів вивчали курс «Трактори», дівчатка оволодівали знаннями з основ тваринництва та рослинництва. Для цієї мети в школі було створено кабінет механізації, де учні отримували теоретичні знання, практичні навички відпрацьовували під час практичної їзди на трактодромі, на тракторній бригаді  колгоспу ім.. ХХ з’їзду КПРС під керівництвом механізаторів-наставників.
Після закінчення школи випускники разом з атестатами про загальну середню освіту отримували посвідчення тракториста ІІІ класу та поповнювали механізаторську сім'ю тракторної бригади господарства.
Збір гарбузів
В учнівській виробничій бригаді вирішувались важливі завдання професійної орієнтації сільських школярів, практичної та психологічної підготовки їх до праці у сфері сільськогосподарського виробництва.
У трудовому колективі учнівської виробничої бригади створювались сприятливі умови для розв’язання важливих завдань трудової  підготовки учнів, розвитку в них відповідального ставлення до праці. У бригаді старшокласники брали активну участь у продуктивній праці, спільно з дорослими вирощували урожаї сільськогосподарських культур, працювали на навчально-дослідній ділянці школи, у шкільному саду, в теплиці, займалися благоустроєм території школи, села.

Підготовка шкільного зерно-збирального екіпажу до жнив 
На полі учнівської виробничої бригади  щорічно вирощували по 3 – 5 культур: озиму пшеницю, кукурудзу, соняшник, цукровий буряк, овочі. Робота на полі давала можливість школярам на практиці вивчати досвід механізаторів-гіталовців по вирощуванню сільськогосподарських культур.
На полі виробничої бригади і на навчально-дослідній ділянці учні займалися дослідницькою роботою за завданням колгоспу ім..ХХ з’їзду КПРС, за завданнями Кіровоградської науково-дослідної станції, за завданнями Уманського сільськогосподарського інституту.
О.В.Гіталов з членами учнівської виробничої бригади
під час вручення премії ім. Ленінського комсомолу, 1984 р.
Теми були різноманітні: «Сортовипробування озимої пшениці», «Сортовипробування кукурудзи», «Сортовипробування сої», «Вплив доз добрив на цукристість і врожайність цукрових буряків». Вели фенологічні спостереження та фіксували їх у щоденниках. Одержані результати використовували у своїй практичній роботі.
У практичній роботі учнівської виробничої бригади використовувались різні форми роботи:
*    індивідуальна – коли учні 9 – 10 класів працювали на виробничих об’єктах під керівництвом спеціалістів сільського господарства та досвідчених колгоспників-наставників;
Керівник учнівської виробничої бригади Калініченко Н.А.
з бригадиром учнівської виробничої бригади Поліщук Г.
на навчально-дослідній ділянці
*    бригадна – коли весь колектив бригади працював на навчально-дослідному полі під керівництвом вчителів і спеціалістів сільського господарства;
*    ланкова – коли ланка працювала під керівництвом ланкового і вчителя;
*    табірно-бригадна – учні 9 – 10 класів цілодобово перебувають у таборі праці і відпочинку і працюють на полі бригади, на полях колгоспу під керівництвом органів самоврядування, вчителів, спеціалістів сільського господарства.
Догляд за розсадою у шкільному парнику
Табірно-бригадною формою охоплювались учні 9-го класу,  які місяць проводили
Урок трудового навчання у класі механізації,
вчитель Грабовський О.Г.
навчально-виробничу практику, проживаючи у стаціонарному таборі праці і відпочинку. Юні механізатори, рільники, тваринники щодня працювали по 6 годин.  Виконували комплекс агротехнічних робіт з догляду за посівами, збирали ранні овочі, доїли корів, випасали телят, водночас відпочивали. Після закінчення виробничої практики на липень – серпень за рішенням ради бригади створювались трудові загони старшокласників, які працювали на колгоспному току, городі, на МТФ №1 та МТФ №2. Першого вересня на урочистій лінійці відзначалися грошовими преміями та цінними подарунками ті учні, які гарно трудились влітку.
На рахунку виробничої бригади чимало досягнень, які свідчать про плідну, системну працю.
1964 рік – бригада нагороджена Дипломом і срібною медаллю Виставки досягнень народного господарства України
1968 рік – бригада нагороджена Грамотою Міністерства освіти України за досягнення у виробничій та навчально-дослідній роботі
1969 рік – бригаду нагороджено Почесною грамотою за дослідницьку роботу з біології сільського господарства
Посвята учнів школи у "Юні гіталовці" під час
Всесоюзного уроку бережливості
"Свято шануймо і бережімо хліб"
1972 рік – за успіхи у трудовому вихованні і підготовці учнівської молоді до трудової діяльності колектив бригади відзначено Почесною гарматою  Міністерства освіти України  і ЦК ЛКСМУ
1974 рік – на базі бригади відбувся республіканський зліт юних механізаторів
1975 рік – бригаді вручено Почесну грамоту  ЦК ЛКСМУ за активну участь у літній трудовій чверті старшокласників «Мій труд вливається в труд моєї республіки»
1978 рік – бригада учасник виставки досягнень сільського господарства України
1981 рік – члени виробничої бригади стали ініціаторами звернення «Свято шанувати і берегти хліб»
1982 рік – бригада ініціатор Всесоюзного походу шкільної молоді за економію і бережливість.
О.В.Гіталов на святі врожаю
(1 зліва - заступник директора з виховної роботи Полозюк Д.П.,
2 зліва - директор школи Калініченко Н.А.; 1 справа - секретар
комсомольської організації Панасенко А., 2 справа - бригадир
учнівської виробничої бригади Поліщук Г.)
Звернення до всіх учнів республіки «Бережливість у малому – економія у великому»
1984 рік – бригаді присвоєно звання лауреата премії  «Ленінського комсомолу»
1984 рік – бригада нагороджена Дипломом І ступеня за перемогу в огляді-конкурсі трудових об’єднань старшокласників
1985 – 1987 роки – бригада – учасник Виставки досягнень народного господарства України
1990 – 2003 роки – бригада є постійним учасником районних, обласних, республіканських виставок  «Щедрість рідної землі»
Про ефективність та системність, результативність роботи виробничої бригади школи може свідчити звіт про її роботу за 1983 рік
О.В.Гіталов - наставник учнівської виробничої бригади
Бригада мала свої традиції. Це свято врожаю, яке щорічно проводилось у жовтні, посвячення у юні хлібороби, виставки-ярмарки хлібних виробів, зустрічі з кращими механізаторами базового господарства, уроки хліба, гіталовські уроки, екскурсії до музею Трудової слави села та на тракторну бригаду, уроки профорієнтації  у кабінеті профорієнтації школи та в кімнаті Трудової слави.

Багато школярів школи пишаються тим, що свій перший трудовий гарт вони  пройшли у виробничій бригаді. Хоч не всі випускники пов’язали своє життя із роботою на землі, але знання, трудові навички, отримані в школі, є їх здобутком на все життя. Адже людина, яка знає ціну праці, сама працювала і може щось створити своїми руками в будь-якій сфері виробництва знайде себе.

Звіт про роботу учнівської виробничої бригади

Характеристика учнівської виробничої бригади

Немає коментарів:

Дописати коментар